ZAMÓW
catering dietetyczny warszawa tanio

8 lipca, 2021

Dieta ketogeniczna – na czym polega i dla kogo będzie odpowiednia?

W ostatnich latach można zaobserwować, że dieta ketogeniczna zyskuje coraz bardziej na popularności. Inspiracją do jej opracowania był powrót do naszych korzeni i odwołanie się do momenty w historii ludzkości, kiedy większość w naszej diecie stanowiły nie węglowodany – jak jest to obecnie – a tłuszcz. Dlaczego?

Okazuje się, że dobrze opracowana dieta ketogenna może mieć zbawienny wpływ na organizm, a także znacznie ułatwić utratę niechcianych kilogramów. Z tego względu zyskuje ogromne zainteresowanie wśród osób chcących rozpocząć redukcję tkanki tłuszczowej oraz efektywnie polepszyć jakość gospodarki energetycznej w organizmie. Oto jakie korzyści może nieść ze sobą dieta ketogeniczna. Na czym polega?

Dieta ketogeniczna co to i jaki ma wpływ na organizm

Jest to dieta określana jako wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Celem diety ketogennej jest stopniowe zachęcenie organizmu do czerpania energii głównie rezerw zmagazynowanych już w naszym ciele, przede wszystkim w postaci tkanki tłuszczowej. 

Eliminując z diety węglowodany i zastępując je wartościowymi tłuszczami, inicjuje się proces ketozy (stan w którym zwiększa się stężenie ciał ketonowych we krwi). Cały mechanizm ketozy bazuje na syntezie ciał ketonowych, powstających w wątrobie przy metabolizowaniu tłuszczów. Powstają one w odpowiedzi na obniżenie poziomu insuliny. 

Co daje nam utrzymywanie organizmu w stanie ketozy? Przede wszystkim przyspieszone spalanie tkanki tłuszczowej.

Dieta ketogeniczna: zasady skutecznego stosowania

Zanim jednak zdecydujemy się wdrożyć podobny jadłospis, warto wiedzieć jak wygląda dieta ketogeniczna. Zasady, których należy przestrzegać są na pierwszy rzut oka dość klarowne, ale wdrożenie ich w życie wymagać będzie od nas odrobiny samodyscypliny: 

  • decydując się na jej stosowanie rezygnujemy z obecności większości produktów bogatych w węglowodany, zastępując je proteinami oraz tłuszczami.
  • dietę komponuje się aby w oparciu o konkretne proporcje: 90-80% tłuszczów przy 20-10 procentowym udziale białek i węglowodanów. Proporcje mogą być nieco inne, w zależności od tego na jaki wariant diety postawimy. 

W przypadku naszej diety keto wspomniana proporcja wynosi: 70% tłuszczów, 20% białka oraz 10% węglowodanów.

  • warunkiem skuteczności diety jest jedzenie w regularnych odstępach czasu. 

Z tego względu catering pudełkowy sprawdza się tak dobrze przy tego rodzaju diecie. Gdy przyjdzie pora na posiłek, nie trzeba robić dłuższych przerw na gotowanie czy robienie zakupów. 

Kiedy warto zdecydować się na dietę ketogeniczną?

Taki sposób odżywiania coraz częściej staje się jadłospisem polecanym w ramach rozpoczęcia profilaktyki rozmaitych schorzeń, a także jako sposób na poprawę komfortu funkcjonowania w ciągu dnia. 

Dieta keto (dopasowana do dziennego zapotrzebowania energetycznego) może okazać się szczególnie atrakcyjną opcją dla osób:

  • które chcą rozpocząć walkę z nadwagą lub otyłością;
  • na co dzień pracujących za biurkiem i umysłowo, gdyż w dłuższej perspektywie dieta keto może przyczynić się do poprawy koncentracji, pamięci oraz chroni przed nagłymi spadkami energii w ciągu dnia;
  • zmagających się ze schorzeniami układu sercowo-krążeniowego, zaburzeniami pracy układu hormonalnego oraz nerwowego, a także jako element profilaktyki podobnych dolegliwości.

Jest to kilka najczęstszych powodów dla jakich wybierana jest dieta keto. Catering Pobite Gary w wariancie ketogenicznym został opracowany także z myślą o prewencji chorób cukrzycowych, a także w celu zapobiegania występowaniu stanów zapalnych w organizmie.

Warto jednak mieć świadomość, że całkowite przejście na dietę ketogeniczną wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. W pierwszej kolejności oznacza konieczność odstawienia produktów bogatych w węglowodany, które obecnie stanowią znaczny odsetek w diecie większości z nas. Zwłaszcza na samym początku, cały proces może okazać się wymagający, a aby móc cieszyć się z pierwszych efektów jak najszybciej, trzeba wykazać się determinacją.

Administrator GaryCatering
Polecane posty
Go to Top